Skeç ve Komedi Yazarlığı Atölyesi

Skeç ve Komedi Yazarlığı Atölyesi
2,200.00₺

8 students enrolled

Senaryo bir uzmanlık dalıdır. Diğer yazarlıklarda olduğu gibi yetenekli olmak da yetmez. Kuralları vardır. Ve ki kurallar kişiden kişiye değişmez. Mutlaktır. Müzikteki notalar gibi, mors alfabesi gibi, sadece sinema ve dizi işi ile ilgilenenlerin birlikte anlaşmalı bir ortak dil.
Senarist, kurduğun hayali, dramanın kuralları içinde hikayeleştirme tekniği bir metin haline getirerek anlatan kişidir.
Komedi senaristliği bu teknik bilgi ve yazma yeteneği diğer bir yetenek daha zorır. O da mizah yeteneği.
Keşke senaristinin gündelik hayatında çok komik çok neşeli olması gerekmez. Hınzır olması gerekir. Dünyaya hınzırca bakabilmek, trajik durumlardan birisi gülme çıkarabilmek. Derslerde öğreteceğimizi biliyoruz, iyi kurulan bir hikaye ve karakter çatışmalarıyla komedi yazabilmenin formülü, anahtarı verilecektir. Çünkü öğrenmek bir şeydir.
Iyi tasarlanmış bir komedi senaryosu senaristin diyaloglarda gösteri performansı dışında kendi kendisini yazar ve güldürür.
Kursumuzun amacı da bu yöntem öğretmektir.
Komedilerde hikaye abartılı, çoğu kez gerçekdışı, karakterler karikatürize, çatışmalar akıl dışı ve akış hep tempoludur. Komedi de tempo düşemez. Duygusal ve romantik komedilerde tempo yer yer düşürülse de senaristin “acımasız sadist” yönüyle ağlamaktan gülmeye, gülmekten ağlamaya hızla geçilebilir. Seyirci perişan ederler. Teknik olarak çok zor olan bu türler izleyicinin en sevdiği komedi tarzıdır.
İşte kursumuzda komedi filmleri, dizileri, sit-com’lar ve skeç yazmayı öğretmek, bu türlerin gerektirdiği farklı tekniğin ipuçlarını göstermek, komedi yazarlığının dramatik yazarlıktan farklı yönleri tiyolarını verir temel alınacaktır.
Herhangi bir filmde ağlatmasa da, meraklandırmasa da, şaşırtmasa da iyi bir reji, iyi oyunculuklar, mekanlar ve müziklerle izlettirilebilir. Ama güldürüz bir komedi asla izlenemez ve beğenilmez.
Komedi ayrı bir türdür. Uzmanlığı ayrıdır. Yöntemleri ve tekniği farklıdır.
Amacımız, komedi senaryosu nasıl yazılır, bir hikaye nasıl komedi haline gelir, komedi senaryosunun kuralları, işleyişi, mantığı, farkı nedir, bunları öğretmek ve öğrenmektir.

Eğitmen:

Sedat Bilgin
Senarist

Sedat Bilgin

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünden sonra İstanbul Siyasal Bilgiler’e Fıstıklandı.

Curriculum is empty

0.00 average base on 0 ratings

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%